
Foto: Veiko Tõkman
Tunnel seob Harjumaa-Uusimaa kaksikregiooni

Foto: Veiko Tõkman
Mõte ühendada kaks pealinna Soome lahel on korraga uus ja väga vana. Üliõpilaste „projekt“ õhupallidele toetuvast hiigelsillast on juba aastast 1871. Eesti-Soome sillal ka meie luules eriline koht ärkamisajast kuni J.M.K.E. punklüürikani. See on enamat, kui soov „kuiva jalaga“ üle vee pääseda.
Tallinn ja Helsingi näevad kurja vaeva, et olla rahvusvahelises konkurentsis tegijad, meelitada rohkem kapitali, töökohti ja turiste. Kõik kipub koonduma suurlinnadesse. Ilmselt me ei tahakski võistelda Londoniga rahvaarvult, aga Läänemere piirkonnas võiksime küll haarata oma koha regiooni keskpunktina. Meil on võimalik seda teha targalt – liites kahe riigi potentsiaal üheks kaksikregiooniks. Talsinki metropoliregioon oleks tegija ligi 2,5 miljoni elaniku ja põneva kultuurikihistusega. Tallinn pakub väärikat ajalugu ja noort pulbitsevat ja kaosest tõusvat linna, samas kui Helsinki lahedat disaini ja väravat põhjamaade coolnessi. Kindlasti leiaksime palju veel, aga lühidalt kokku võttes oleme piisavalt lähedal ja samas piisavalt erinevad, et täiendada ja olla huvitavad nii üksteisele, kui ka kogu maailmale.
Harjumaa on olnud eestvedaja Soome Lahe kallaste ühendamisel. Kui esmakordselt tuldi pealinnu ühendava tunneli ideega välja 1992. aastal Aalborgis, siis 1994. aastal oli mõte kantud juba Harju maakonnaplaneeringusse. Noore, aga varmalt maailma murdva Eesti Vabariigi algusaastatel langesid suured ideed viljakasse pinnasesse. Hiljem otsis Helsinki-Tallinn Euregio organisatsioon võimalusi kaksiklinna arendamiseks. Tallinna – Helsingi transpordistrateegiate vaagimine viis loogilise järelduseni, et võib-olla jäävad praamid ajale jalgu. Tunnel oli justkui loogiline mõte, mis võiks kaks linna üheks kokku siduda maailmaga ühendada (Rail Baltic, Helsinki lennujaam jne). Miks on vaja kokku siduda? Mida me sellest saaksime?
Talsinkis on valdavad 4 kohalikku keelt (lisaks maailma suurkeeled) ja põnevad uued kohtumised platvormina uutele ideedele. Kaks väikest linna (ka Euroopa kontekstis) suudaksid ühendatuna olla palju suurem kui liidetavate summa. Kõike rohkem: akadeemilised võimalused, kirev kultuurielu, investeeringud, kapital, rohkem ressursse, avatum maailm. Talsinki peab olema maailma kõige dünaamilisem keskus.
Elaksime kõige nutikamas, rohelisemas, meresinisemas ja mõnusamas metropolipiirkonnas. Metroo sidumas 2 kesklinna, linna jalgpalli derbi varjutab meistrite liiga finaali, vajadus osata rohkem kui 3 keelt annab konkurentsieelise ülejäänud maailma ees, oleme ühtaegu eksootiline ja turvaline ja jalutuskäik läbi linna on kõvasti avastamist ja erinevat kultuuri täis Lasnamäest, Töölösse või Pasilast Vanalinna. Kui saame omavahel tuttavaks ja peame seda kõike omaks, kui meil on sõpru mõlemal pool oleme ise rikkamad ja omame vähemalt 4 korda rohkem väljavaateid elus.
Tunnel on selle saavutamiseks kõigest vahend!
Oktoober 2016